Classic Show 2013

Po roční přestávce se Classic Show představilo v jiném termínu, jiném kabátě a tak trochu s jinou atmosférou. Tento veletrh historických vozidel si stále hledá cestu, dá se však po letošním ročníku konstatovat, že se dále vyhranil.

Stylovému prostoru současné galerie a bývané montovny továrny Wannieck vévodí portálový jeřáb

Omezená plocha brněnské galerie moderního umění Wannieck Gallery v těsné blízkosti obchodního centra Vaňkovka nedovolila plýtvat místem. Pořadatel omezil plochy vystavovatelům, ale i tak se na mnohé nedostalo. Stylové prostory strojírny z poloviny devatenáctého století byly pro historická vozidla důstojnou kulisou. A o co byly prostory menší, o to byla nálada komornější a jak vystavovatelé, tak i návštěvníci si prostředí velmi pochvalovali.

Automobilů Hispano-Suiza J12 bylo vyrobeno kolem sta kusů. Tento model je na prodlouženém podvozku (vyrobeno 12 kusů). Pohání jej dvanáctiválcový motor o objemu 9424 ccm a výkonu 220 k. V České republice jsou dva tyto unikátní stroje

Letošní soutěž elegance na zámku v Loučeni bude jistě plná elegance a automobilů Ferrari

U vstupu měla premiéru Hispano-Suiza J12 ze sbírky Vladislava Nováka. Unikátní karoserie Million Guiet Paris byla postavena na prodlouženém podvozku. Renovace vozu je mistrovským kouskem. Automobil bude také chloubou letošní Concours d‘Elegance Chateau Loučeň, která měla stánek hned vedle. Vystavené Ferrari 250 GTE lákalo příznivce značky. Soutěž má podporu továrny Ferrari a letos jistě vystaví opět nějaký unikát z muzea v Maranellu. Akce bude mít hlavní téma Tatra, tak se nechme překvapit, co vše bude vystavené v překrásném parku loučeňského zámku.

Venkovní expozice traktorů. První dva jsou Svoboda 12 a 15, další Zetor. Na konci řady stojí traktory, které se v současnosti v Brně vyrábí

Brno je nerozlučně spjato s automobily Z a traktory Zetor. Proto je dobrou zprávou, že Zetor opět dobývá světové trhy a rozšiřuje sortiment. Na Classic Show vystavil jak traktory pro nově budovanou síň tradic, tak nové výrobky. Tím pádem zde byl vidět průřez výrobou od roku 1946 do současnosti. Představil horkou novinku Major a nejvýkonnější model Forterra HSX. Konstrukční filozofie továrny Zetor se udržuje dodnes – jednoduchý a levný traktor, který má minimální provozní náklady a dlouhou životnost.

Přehlídka mercedesů na stánku CARSOFA

Firma CARSOFA upravuje části vozidel na stylové doplňky k bydlení – zde sedačka se stolkem z mercedesu

Největší výstavní plochu měla hodonínská firma CARSOFA zabývající se renovacemi a úpravami vozů Mercedes-Benz. Těch zde bylo také vystaveno celkem deset, některé v neobvyklých provedeních. Další činností firmy je vlastní výroba stolků a sedaček z originálních dílů. Diváci mohli obdivovat stolek z pochromovaného motoru Tatry 603 na mramorové desce. Na motocyklu Honda byla také představena sofistikovaná technologie stříkaného kovu, takto lze nastříkat i celý automobil. Cena se pohybuje kolem 300 Kč za dm².

Firma E. & M. Treschl vystavovala renovaci Bugatti 57 s tovární karoserií Galibier

Jiří Hemzal, specialista na opravy a výrobu výdřev karoserií, si pochvaloval atmosféru. Nabízel další dřevěné doplňky automobilů: lišty kolem oken, palubní desky dýhované nebo z plného materiálu, výrobu volantů a oblouků na střechy a v podstatě veškerou truhlářskou výrobu kolem historických vozidel.
Firma E. & M. Treschl vystavovala Bugatti 57 s tovární karoserií Galibier (bylo vyrobeno kolem dvaceti vozů). Automobil byl nalezen kompletní, ale zcela zrezivělý. U Treschlů ho pečlivě a citlivě skládají opět dohromady. Nejdříve se opravila vystavená výdřeva, podvozek se začne opravovat, až bude celá karoserie držet pohromadě. Také zde byl k vidění chrysler z roku 1930 po celkové renovaci. Další specialitou karosárny jsou motocyklové blatníky a nádrže, které byly na stánku vystaveny.

Na stánku J. & D. Stauch byla nabízena Bugatti 13 Brescia v částečné renovaci

Stánku firmy J. & D. Stauch dominovala Bugatti Brescia a plno chladičů. Kromě kompletních karosářských prací se firma specializuje právě na chladiče, které dokáže opravit nebo vyrobit v podstatě na jakýkoliv automobil.
Firma Kovo Šátek se specializuje na výrobu ozubení. Nabízejí jak mnoho druhů ozubení, tak širokou škálu materiálů. Už zachránili mnoho majitelů historických vozidel. Nejvíc dílů zatím asi vyrobili pro majitele motocyklů Jawa 500 OHC – královská hřídel, kameny, veškerá kolečka, tlumiče, vačky, rozvodová kolečka, vačky do zapalování…
Koželužna Josef Strnad nabízela nejen oděvní doplňky pro motoristy, luxusní obal na nářadí, jelenice, ale i hlavní výrobní program, kterým je kůže na čalounění. Můžete si objednat na zakázku typ a barvu kůže, povrch dokáží i „zapatinovat“.

Pánové z BKP předvedli, jak se dá starý lak automobilu ošetřit

Firma BKP je český výrobce spotřební chemie pro autolakovny. Specializují se hlavně na materiály pro přípravu pod lak a poslední dobou doplnili sortiment i o autokosmetiku. Jsou schopni navrhnout technologii leštění a ochrany laku pro libovolný povrch. Na stánku měli Tatru 57B s hodně starým neoriginálním lakem. Výsledek po vyleštění byl až neuvěřitelný. Otec a syn Jurný přislíbili účast a ukázku leštění i na dalších akcích – v nejbližší době je můžete vidět na Tradiční Jarní MotorTechně vedle stánku Motor Journalu, kde budou leštit felicii.

Fošum Cars se specializuje na kompletní renovace vozidel

František Fošum a jeho AngloParts nabízí náhradní díly na klasické anglické vozy. Kromě toho provádí kompletní servisní a renovační práce se specializací na britské a německé vozy, což ale neznamená, že nezvládnou i jiné značky.

Přehlídka historických motocyklů Norton, úplně vzadu stojí novinka na českém trhu

Firma MR43 dováží kultovní výrobky renomovaných značek, jako jsou bundy Belstaf, helmy Davida nebo motocykly Norton a Indian

Společnost MR43 se zabývá prodejem exkluzivních motocyklů, nabízí luxusní oblečení a zastupuje továrny produkující výjimečné a většinou ručně vyráběné malosériové stroje. Na Classic Show představila nový Norton Commando 961. U této příležitosti si návštěvníci mohli prohlédnout expozici historických motocyklů Norton, mezi kterými bylo šest strojů s královskou hřídelí.
Pavel Babušík, majitel firmy Moto Reno, nabízel rovnání jakýchkoliv ráfků – od plechových až po různé slitiny, automobilové i motocyklové, do velikosti 24 palců. Velké zkušenosti má s ráfky na vozidla značky Aero.

Dva stánky specializující se na vozidla se vzduchem chlazenými motory

Dobavatel dílů VWbrouk.cz Michal Strnadel vystavil upraveného závodního brouka a představil sortiment nového dodavatele náhradních dílů pro VW a Porsche.
Auto Bejda na vedlejším stánku vystavoval opravený a nalakovaný skelet Porsche 911. Právě na nejstarší ročníky těchto vozů se specializují, opraví ale každý automobil Porsche až po ty současné.
Aleš Máčala se specializuje na renovace automobilů Mercedes-Benz. Na svém stánku představil hliníkové a plastové podběhy finské firmy Lokari, které jsou určeny pro poválečná vozidla. Oddělují podvozek od vody a kamínků, a tak jej chrání proti korozi. Cenově dostupné díly mohou ošetřit skoro jakýkoliv automobil.
Řada asijských motocyklů vyrobených podle produkce Jawy na stánku Montyjawa

Radek Martínek a Aleš Matějka u motocyklu Italjet s motorem Jawa

Hlavní cenu Velký classic získal Aleš Matějka – Montyjawa. Představil sbírku motocyklů vyrobených v zahraničí dle vzoru strojů Jawa nebo ČZ (nejsem si jistý, zda se vždy jednalo o licenci). Vše začalo motocyklem Italjet, jehož dobová fotografie vyšla ve Světě motorů. Po dlouhém shánění ho dovezl z Holandska a speciálně pro Classic Show byl zrenovován. Vedle stojící motocykl v původním stavu Tarbo (dřívější název továrny Italjet) byl objeven ve Francii. Unikátní byly motocykly z Číny – Xingfu, jeden z roku 1991 a druhý z roku 1993. Indický motocykl Yezdi byl objednán přes Internet. Motocykl JW Laser dovezl obchodník s díly Jawa z Turecka. Ten stejný obchodník, když viděl expozici na Classic Show, slíbil, že v Turecku se dělal ještě jeden motocykl a ten Alešovi přiveze. V druhé řadě byl ještě lotyšský moped Riga vyráběný podle Stadionu S 22, brazilský Leonette 50 vycházející z německého mopedu Viktoria s motorem Stadion, polský moped Romet s motorem Pionýr, švédský Monarks a belgický Socovel, oba s motorem ČZ 125. Aleš Matějka si posteskl, že by do sbírky ještě potřeboval Italjet s motorem z Pionýra, motocykl značky Tempo z Norska a dál se uvidí – snad se něco vyrábělo v Egyptě, Izraeli, Rusku, Brazílii. Držíme palce a těšíme se na další úlovky.

Stánek pana Samohýla nabízel plno aktivit. Pro zájemce se zde v akci prodávaly díly a pneumatiky ze série Nostalgic Edition

V poslední době se v bývalé budově nástrojárny na hlavní třídě ve Zlíně začalo intenzivně budovat Muzeum Aloise Samohýla. Bezpochyby největší sbírka historických vozidel se snad do dvou let dočká důstojného a stylového prostředí. Na expozici byly vystaveny dvě závodní bugatky – typ 35 a 37. Dále zde byly vystaveny motocykly z depozitáře – Wanderen z roku 1914 a jednoválcový FN z roku 1901. Na stánku byla zastoupena i Servisní pojišťovna, která vám za dostupnou cenu havarijně pojistí historický automobil.

Bleděmodrý Wikov 40 vévodil stánku Veteran Areny v Olomouci

Veteran Arena Olomouc vystavila Wikov 40 a zvala do své expozice historických vozidel. Letos se můžeme těšit, že návštěvník uvidí ještě velkou sbírku rozhlasových přijímačů.

Muzeum Motorových Kol Horní Radouň celoročně vystavuje unikátní sbírku motokol

Na stánku Muzea Motorových Kol Horní Radouň nabízel Milan Hujer Vocílka další možnost pojištění pro historická vozidla a související služby. Lákal ale také na výstavu o automobilech Bugatti v českých zemích, která bude v Radouni od 5. května.

Automobil Franklin na stánku Veteran Car Clubu Ostrava

Veteran Car Club Ostrava vystavil vzácný předválečný talbot a americký franklin z roku 1910. Je to velmi aktivní klub, který každoročně pořádá plno prestižních akcí, z nichž zde vystavil plakáty a startovní čísla.

Pánové z Motoveterán Ogar Klubu chystají výstavu v NTM Praha

Motoveterán Ogar Klub letos chystá velkou výstavu motocyklů Ogar v NTM v Praze a také III. ročník akce Na Ogaru zemí Českou. Za stylový stánek, kde se nalévala originální ogarovica, získal klub cenu.

Užitkový motorový vozík Velorex 435 D z roku 1965 poháněl benzinový motocyklový motor Jawa 350. Laminátovou karoserii připomínající Fiat 500 dodala Kovona Karviná podle návrhu Rudolfa Chytry. Vývoj vozíku byl dokončen pod vedením Zbyslava Středy

Velorex Club v AČR vystavil modré prototypové užitkové čtyřkolové vozítko, které mělo nahradit strakonickou rikšu. Vznikly tři prototypy a desetikusová nultá série. Klub letos v létě chystá výlet s velorexy do jižního Norska, kde se chystají projet fjordy.

Jedné části galerie vévodily závody. Vedle stánku závodů v Branné – Kolštejnského okruhu byl stánek Klubu F3 a Automotodromu Brno

Asi nejoriginálnější stánek byl od pořadatelů závodů v Branné, když na závodní motocykly posadili vycpané jezdce. Jeden z nejkrásnějších přírodních okruhů hostí závodníky vždy druhý víkend v září a čerstvý vzduch Jeseníků se zde tyto dny navíc provoní ricinem. Letošní novinkou bude opětovný start kategorie Supermono a opět se naplní odkaz Ilji Zachovala.

Otta Buchberger ve formuli Drak

Společný stánek Automotodromu Brno a Klubu F3 vystavil dvě formule, u kterých seděli oba jejich původní jezdci – Otta Buchberger a Zdeněk Křivohlavý. Významnou novinkou je, že součástí prvního květnového víkendu, kdy se na brněnském okruhu jede rakouský Histocup, budou i sobotní ukázkové jízdy formulí 3 a nedělní jízdy historických čtyřtaktních závodních motocyklů.

Od pátku do něděle probíhaly módní přehlídky

Kromě „železa“ se mohli zákazníci setkat s přehlídkami módy a klobouků. O tato zpestření byl obrovský zájem. Firma Dantes představila nabídku klobouků od secese až do sedmdesátých let. Podle majitelky, paní Chabičovské, přicházejí v současnosti do běžné módy opět klobouky z dvacátých let. Jejich nabídka je i pro pány a díky stoupajícímu zájmu jsou ceny stále dostupnější.
Salon první republiky se zabývá dobovou módou, doplňky a dalšími aspekty spojenými s životním stylem a odíváním. Na přehlídkách představil oděvy od šněrovačky po minisukni. Po skončení výstavy to vypadá, že další objednávky bude salon schopen uspokojit až v příštím roce.

Vladimír Urbánek patřil k jedněm z výtvarníků vystavujících v dočasné Galerii Na Mostě. Namaluje vám obraz dle přání

Na galerii současně probíhala výstava výtvarníků. Svou tvorbu zde představili Tomáš Havlásek, Pavel Rampír, MgA. Daniel Šenkeřík, Vladimír Urbánek, Jiří Zoufalý a fotografové Robert Sobčák, Bohuslav Špaček. Výstava byla úspěšná a mnoho návštěvníků si odneslo nějaký ten originál. Umělci ale byli nejenom na galerii. Vedle stánku VAC Brno vystavoval Jiří Rožnovský své unikátní modely, které zhotovuje na objednávky. Jako novinku nabízel sošky na podstavci určené pro pořadatele akcí jako ceny – prospěšný nápad vyměnit umělohmotné cetky z Číny kovovými originály ve stejné cenové hladině.

Unikátní parní automobil Locomobile z roku 1902 na aukci firmy Auctum. Kupce si nenašel. Vozidla z tohoto období, která mají „kola od českého hnoje“ a jsou v soukromých rukou se dají spočítat na prstech jedné ruky. Podobná nabídka se již nemusí opakovat

Jednou z letošních novinek byla aukce aukční síně Auctum. Ta se pokouší zavést i u nás systém tradičních britských aukcí. Zájem byl veliký a až na automobily se položky prodávaly velmi dobře. Těsně po aukci se prodala i většina motocyklů. Vznikla tak snad nová tradice a můžeme se těšit na další aukce, které jsou běžné u každé významnější akce v zahraničí.

Během Classic Show probíhalo tradičně natáčení dokumentu. Zde Albert Salický zpovídá Jana Rylicha z oddělení vývoje Zetor a.s.

Nevyjmenovali jsme zdaleka všechny vystavovatele a vše, co bylo na letošním Classic Show k vidění. O co byly prostory menší, o to byly zajímavosti koncentrovanější. Společenský rozměr je těžko popsatelný. Vypadá to, že se zrodila nová akce, která si do budoucna najde v našem veteránském hnutí své významné místo.

Během celé akce bylo naplánováno sedm workshopů. Zde přítomní diskutují o motocyklech Norton. Z leva: Mirek Kalousek, Petr Uhlíř, Jiří Křeček, Martin Reisner a Ondřej Hrůza. Přednášky budou v brzké době k dispozici na webových stránkách Classic Show

Jedinému z přihlášených účastníků se na Classic Show nepodařilo přijet – Karolu Pavlů se stánkem na 500 km slovenských. Slovensko v termínu akce natolik ochromilo počasí a až neuvěřitelné množství sněhu a silný vítr, že izolovalo celou zemi. V Brně v tu dobu bylo sucho a dokonce celou sobotu a neděli svítilo nádherně sluníčko. Jen jsme v pondělí zlikvidovali poslední zbytky výstavy, začalo sněžit i zde a podobný scénář jako na Slovensku se opakoval na Moravě a částečně v celé republice. Asi nám to počasí hlídali naši kamarádi, tak jako to dělají kolem jízdy do kopečku soběšického. Kamarádi, nikdy nezapomeneme a děkujeme!
A co závěrem? Hlavní manažerka akce Katka Kupková se nechala slyšet, že pokud to půjde, můžeme se ve stejných prostorách a termínu těšit na Classic Show Brno 2014.
Text: Karel Kupka
Foto: Robert Sobčák, Jan Martof, Bohumír Špaček, Jiří Mátl a Karel Kupka

Unikátní modely a výrobky z plechu tvořené Jiřím Rožnovským si našly čestné místo u většiny sběratelů