Výtvarníci

Umělec Tom Havlásek se narodil v lednu 1984 v Brně. Už od svého dětství byl v úzkém kontaktu s motorsport světem i díky tomu, že bydlí velmi blízko dobře známého brněnského Automotodromu. Tom dokončil střední průmyslovou školu se specializací na počítačový design. Ale už během studií preferoval ruční práci víc a víc. Postupem času začal objevovat kouzlo plátna a vodouředitelných barev. Posledních pár let maluje výhradně akrylovými barvami na svůj nejoblíbenější formát 95 x 95 cm, a to bez použití jakýchkoli štětců. Téměř vše maluje pomocí špachtle. Jeho filozofie je jasně daná. Najít nějakou zajímavou fotku závodního automobilu, nebo v tom nejlepším případě, zachytit objekt sám. Potom vybrat tu nejlepší část fotky a kompozici finálně dotvořit pomocí PC. A následně převést motiv na plátno. Obvykle maluje ne příliš čistý styl. Na jeho obrazech je často vidět mnoho cákanců, kapek a čmouh pro něho tak specifických. Žádné čisté stíny, žádná detailní práce. Skoro by se chtělo říct, že se pokouší o propojení abstrakce s konkrétnem. Ale téma a motiv musí být vždy jasné a okamžitě rozpoznatelné.

Vášeň pro umění se u Michala Čerbačeského začala projevovat již od počátku studií na střední průmyslové škole Josefa Gočára, kde ho především zaujalo odborné kreslení, deskriptivní geometrie, architektura a strojní mechanika.Po absolvování střední školy začal studovat design v Praze. Zde se seznámil s akademickým malířem Jaroslavem Klátem, který ho učil od olejomalby po perokresbu. Po studiu designu, naplno propadl automobilismu, především Felixi Wankelovi a jeho motoru. V současné době se věnuje autům naplno: airbrush (nejen na karosérie automobilů), kresby a malby vozů. Prozatím poslední setkání, které změnilo jeho směřování, proběhlo s panem Petrem Holzknechtem. Navedl ho na téma vozidel se starším datem výroby – na veterány a youngtimery.

Miroslav Vomáčka (1967) se převážně věnuje perokresbě. Vyzkoušel řadu technik aby nakonec našel co je mu nejbližší – černobílá perokresba. Intenzivně se jí věnuje 25 let. Jeho kresby můžete potkat na řadě obalů a výrobků. Pracuje pro různé reklamky, kde je preferován tradiční výtvarný projev. Jeho hlavní zaměstnáním je v reklamním atelieru, kde je spoluvlastník s manželkou Václavou. Náplní  práce je profese grafika. Perokresba zůstala jako relax – koníček, který naplňuje snad každý jeho večer. Preferuje tradiční postup perokresby perem na papír. V případě potřeby sáhne i po tabletu a ilustrace vznikne elektronicky. Rozsah kreseb je široký od krajin, architektury, portrétů…až po v poslední době nejpreferovanější kresby ze světa starých vozů a motorek. Na osobním webu jich je v současnosti zachyceno přes dva tisíce.
Perokresba je technika která neumožňuje vzít špatný tah perem zpátky a proto asi není výtvarníky tak preferována.

Jan Sachr je mladý automobilový nadšenec se zájmem o automobily, jejich historii a výtvarné umění. Od mládí byl fascinován rozličnými tvary karosérií a věnoval se jejich kresbě. Jeho tvorba měla mnoho podob. Po neúspěšných zkouškách na průmyslový design na sobě pracoval o to více. Na závěr studia marketingových komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, si pro prohloubení znalostí vybral téma bakalářské práce: “Analýza tištěné a televizní reklamy v segmentu sportovních vozů v USA v 60 až 80. letech“. V současnosti se zaměřuje na prostorové možnosti kartonu a prohloubení trojrozměrného efektu maleb prostřednictvím nejrůznějších technik (Vícevrstvý karton, a jiné). Tvoří ve volném čase a začíná se objevovat na výstavách a srazech historických vozů.

MgA. Daniel Šenkeřík je absolvent SUPŠ Uherské Hradiště (obory sochařství a poté grafický design) a FaVU při VUT Brno – obor Sochařství. Následně pracoval několik let v reklamní agentuře na Brněnském výstavišti jako grafik a DTP operátor. Maluje hlavně historické závodní vozy z 20. až 70. let minulého století. Jeho největšími favority jsou předválečné Auto Uniony a stříbrné šípy Mercedes. “Stará auta mají ducha. Fascinují mě příběhy jezdců, jejich nasazení i to, že dřív byl motosport opravdu velmi nebezpečnou záležitostí“. Dalším významným odvětvím jeho zájmu je fotografie (např. svatby, akce, nebo produkty), sochařství a modelářství.

Vladimír Urbánek se zabývá obrazy a kresbami věnovaných především československému a českému vojenskému a civilnímu letectví od dob jeho vzniku, přes 2.světovou válku až do současnosti, ale také letectví jako takovému ve světovém měřítku.

„Historická vozidla v obrazech“ malířky Věry Hejdové. Autorka v současnosti žije a tvoří v Uhřičicích u Kojetína. Na výstavě budou představeny olejomalby i akvarely  veteránů (tisky i reprodukce). V obrazech malířky objevíte přírodu, architekturu, postavy, veterány… A proč veterány? Už několik let se pohybuje mezi milovníky krásných historických automobilů. Tím byl jen krůček k tomu, aby začala malovat tyto nádherné vozy. Obrazy a grafiky Věry Hejdové najdete ve sbírkách nejen u českých a německých sběratelů, ale najdete je i v Holandsku, Kanadě, Rakousku a Novém Zélandu.

Galerie Art představí tvorbu bratří Jana a Kaji Saudkovych k příležitosti 80 narozenin. Shlédnout a zakoupit můžete  originální komiksová a fotografická díla která se mohou stát vhodným doplňkem vašeho interieru nebo dárkem pro vaše blízké či známé.